Mgr. Helena Plašilová
tel.: 577 112 387
e-mail: helena.plasilova@zsokruzni.cz
Konzultační hodiny:
Individuálně každý den vždy na základě předchozí telefonické nebo e-mailové domluvy.
Informace o službě školního speciálního pedagoga
Vážení rodiče, milí žáci,
v letošním školním roce máte možnost využívat služeb školního speciálního pedagoga. Veškeré prováděné činnosti jsou v souladu s vyhláškou č. 116/2011 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských zařízeních. Náplní své práce rovněž zajišťuje úkoly stanovené vyhláškou č.27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných. Školní speciální pedagog je členem školního poradenského pracoviště a nejvíce se zaměřuje na přímou pomoc cílové skupině žáků a to ve spolupráci s rodiči a učiteli. Při své práci se řídí etickým kodexem a je vázán mlčenlivostí.
Ke školnímu speciálnímu pedagogovi se žáci dostávají na doporučení učitele, na žádost rodičů i na základě vlastního přání. Školní speciální pedagog pracuje s jednotlivými žáky či žákovskými skupinami. K individuální systematické práci je nutný písemný souhlas rodičů či zákonných zástupců.
Ke standardním činnostem patří:
Specifické vývojové poruchy učení
Stručný přehled běžně se vyskytujících specifických vývojových poruch učení.
Motto: Pomáhat dětem, aby ve vzdělávacím procesu neselhávaly, znamená tedy ochránit je před tíživou životní situací, v níž se mohou specificky „lámat a křivit“
Doc.PhDR. Zdeněk Matějček, CSc.
– neschopnost číst, interpretovat psané slovo, pochopit smysl přečteného slova, tzv.slovní slepota
Nejčastěji se vyskytující příznaky:
– psaní není automatizováno až do vyšších ročníků, neúhlednost psaného projevu
Nejčastěji se vyskytující příznaky:
– narušená schopnost ovládnout gramatická a pravopisná pravidla při psaní
Nečastěji se vyskytující příznaky:
Tyto specifické vývojové poruchy se vyskytují zhruba u 1-2% žáků základních škol. Většinou se jedná o děti s dobrým intelektem, které mají výrazné obtíže ve čtení a psaní. Také se u těchto dětí mohou vyskytnout poruchy motoriky, tělesné pohyblivosti, řeči a pozornosti. Téměř ve všech případech je však možno těmto dětem pomoci. Vždy se však jedná o dlouhodobý proces, spolupráci mezi školou, rodiči a speciálním pedagogem. První příznaky těchto poruch učení se projevují až na konci prvního ročníku, nejvíce však se zjišťují v průběhu docházky žáka do druhé třídy.
Pokud se některé z výše uvedených příznaků často projevují u našich žáků, je jim po dohodě s rodiči doporučeno odborné vyšetření v Krajské pedagogicko-psychologické poradně ve Zlíně. Jakmile je specifická porucha potvrzena, mají naší žáci možnost navštěvovat dyslektický kroužek s nápravnou péčí. V běžném vyučování jsou pak dle pokynů KPPP zohledňováni nebo při těžší poruše integrováni.
Máte-li vy, rodiče, podezření, že vaše dítě může trpět některou z forem specifické vývojové poruchy učení, s důvěrou si o problému pohovořte s třídní učitelkou, popřípadě se obraťte na školního speciálního pedagoga.
S pojmem neklidné nebo hyperaktivní dítě se ve škole setkáváme stále častěji. Co bychom měli o ADHD vědět.
Vyšetření neklidného dítěte v Pedagogicko psychologické poradně má často diagnózu ADHD (dříve LMD), což je zkratka amerického názvu Attention-Deficit Hyperaktivity Disorder, tj. syndrom poruchy deficitu pozornosti s hyperaktivitou, nebo „specifické poruchy chování“.
Jakým způsobem se projevují děti s ADHD ?
Častým příznakem je nápadně nerovnoměrný vývoj, dítě má obvykle velmi dobrý postřeh, dovede prakticky usuzovat, má velkou zásobu poznatků a zkušeností z denního života. Hlavním příznakem je zvýšená pohyblivost, živost a neklid. Dítě nevydrží chvilku v klidu, stále vstává, kleká si na židli, houpe se, stále si s něčím hraje, nesoustředí se, je roztěkané, často zapomíná, pořád něco ztrácí. Dítě působí jako neunavitelné, únava se může projevit překvapivě ještě větší aktivitou, zvýšenou pohyblivostí a podrážděností. Jejich nervová soustava je však přetížená, protože si nedokážou odpočinout. Typická je také velká impulzivita, co dítě v tu chvíli napadne, to okamžitě udělá, nedovede domýšlet důsledky svého jednání, chybí mu sebekontrola a sebeovládání je snížené. Je pochopitelné, že všechny tyto potíže vedou snadno k problémům a konfliktům jak doma, tak ve škole.
Jaké zásady používat pro výchovu dětí s ADHD ?
– Vytvořit klidné, chápající rodinné prostředí
– Stanovit dítěti řád
– Být ve výchově důslední
– Sjednotit výchovné postupy
– Soustředit se na kladné stránky osobnosti dítěte
– Důležitou zásadou je : málo a často!
– Usměrňování aktivity dítěte
Hlavní váhu při stanovení diagnózy ADHD má celkové vyšetření v Pedagogicko psychologické poradně, kde pracovníci individuálně s rodiči proberou, jak je třeba s dítětem pracovat doma a do zprávy pro školu uvedou i doporučení pro práci učitelů s vyšetřeným žákem. Proto je nutná velmi úzká spolupráce rodičů a vyučujících po celou dobu přetrvávajících výchovných problémů těchto žáků.